Criterion (NZ)
  • Sebring x Mica's Pride,
    by Bite the Bullet (USA) | 2010

4-time Group 1 winner

2018 Service Fee - $ PRIVATE
  • Australia's BEST racehorse to retire to stud in 2016
  • The HIGHEST earner of Australian prize money at stud EVER
  • The BEST Racehorse from one of the BEST families in Australia
  • An extremely talented sprinter who could stay
    • Beat Group 1 Sprinter Sweet Idea on debut at 2
    • Winner of the Stallion Making Group 2 Todman Stakes
  • Winner of 4 Group 1 Races:
    • Group 1 Rosehill Guineas
    • Group 1 Australian Derby
    • Group 1 Queen Elizabeth Stakes
    • Group 1 Caulfield Stakes

Race and (Stakes) Record

(in Great Britain, Australia, Hong Kong)

AgeRuns1st2nd3rdEarnings
263-1A$450,950
31023-A$1,891,500
412134A$3,741,310
58112A$1,233,926
Totals:36777A$7,317,687
At 2 :ATC (Rosehill) Todman S., Gr.2 (1200m beating Fast 'n' Rocking and Havana), Canberra RC Black Opal S., L (1200m beating Sidestep and Meticulously), ATC (Rosehill) Lidoran Group 2YO P. (1100m), 3d ATC (Rosehill) Canonbury S., L (1100m to Never Can Tell and Whittington)
At 3 :Australian Derby, Gr.1 (2400m beating Tupac Amaru and Hooked), ATC (Rosehill) Rosehill Guineas, Gr.1 (2000m beating Thunder Fantasy and Teronado), 2d ATC (Randwick) Spring Champion S., Gr.1 (2000m to Complacent and beating Savvy Nature), VRC Australian Guineas, Gr.1 (1600m to Shamus Award and beating Thunder Fantasy), ATC (Rosehill) Stan Fox S., Gr.2 (1500m to Eurozone and beating Aussies Love Sport), 4th Victoria Derby, Gr.1 (2500m), VRC CS Hayes S., Gr.3 (1400m)
At 4 :ATC (Randwick) Queen Elizabeth S., Gr.1 (2000m beating Red Cadeaux and Royal Descent), 2d ATC (Rosehill) George Ryder S., Gr.1 (1500m to Real Impact and beating Kermadec), MRC Caulfield S., Gr.1 (2000m to Fawkner and beating Side Glance), ATC (Randwick) Hill S., Gr.2 (2000m to Junoob and beating Bagman), 3d Longines Hong Kong Cup, Gr.1 (2000m to Designs on Rome and Military Attack), HKJC Audemars Piguet Queen Elizabeth II Cup, Gr.1 (2000m to Blazing Speed and Staphanos), ATC (Randwick) Canterbury S., Gr.1 (1300m to Cosmic Endeavour and Catkins), ATC (Kensington) Warwick S., Gr.2 (1400m to Tiger Tees and Royal Descent)
At 5 :MRC Caulfield S., Gr.1 (2000m beating Happy Trails and Mongolian Khan), 2d MVRC WS Cox P., Gr.1 (2050m to Winx and beating Highland Reel), 3d VRC Melbourne Cup, Gr.1 (3200m to Prince of Penzance and Max Dynamite), ATC (Rosehill) Ranvet S., Gr.1 (2000m to The United States and Hauraki)

Equal Leading Older Male on the 2015 WTR (Ext.).
World Thoroughbred Ranking: 117 (in 2014), 120 (in 2015).

SEBRING Champion 2YO Colt in Australia in 2007-08. 5 wins at 2, A$2,537,060, STC Golden Slipper S., Gr.1, AJC Sires Produce S., Gr.1, Breeders' P., L, Canonbury S., L, STC Darley Guineas Day 2YO H., 2d AJC Champagne S., Gr.1. He entered stud in Aust. in 2009. Third on Aust. Sires List in 2014-15. Sire of 669 progeny to race, 437 winners (65.0%), earnings of over $59 million, 49 stakes winners, 48 stakes placegetters, inc.




DISSIDENT (10c, Anabaa, Western Symphony). Horse of the Year, Champion Sprinter & Older Horse in Australia in 2014-15.7 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, A$2,021,200, ATC Randwick Guineas, Gr.1, All Aged S., Gr.1, VRC Makybe Diva S., Gr.1, MRC Memsie S., Gr.1, CF Orr S., Gr.1, ATC Hobartville S., Gr.2, MRC Blue Diamond Preview (c&g), L, 2d ATC Golden Rose S., Gr.1, MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1, ATC Run to the Rose H., Gr.3, Eskimo Prince S., L, Rosebud H., L, 3d MRC Futurity S., Gr.1, MVRC Australia S., Gr.2, MRC Blue Diamond Prelude (c&g), Gr.3, 4th MRC Caulfield Guineas, Gr.1.

CRITERION (10c, Bite the Bullet, Afleet). Equal Leading Older Male on the 2015 WTR (Ext.).7 wins-3 at 2-from 1100m to 2400m, £26,467, A$6,542,200, HK$4,500,000, ATC Queen Elizabeth S., Gr.1, Australian Derby, Gr.1, Rosehill Guineas, Gr.1, MRC Caulfield S., Gr.1, ATC Todman S., Gr.2, Canberra RC Black Opal S., L, ATC Lidoran Group 2YO P., 2d MVRC WS Cox P., Gr.1, ATC George Ryder S., Gr.1, Spring Champion S., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, MRC Caulfield S., Gr.1, ATC Stan Fox S., Gr.2, Hill S., Gr.2, 3d VRC Melbourne Cup, Gr.1, HKJC Audemars Piguet Queen Elizabeth II Cup, Gr.1, Longines Hong Kong Cup, Gr.1, ATC Ranvet S., Gr.1, Canterbury S., Gr.1, Warwick S., Gr.2, Canonbury S., L, 4th Victoria Derby, Gr.1, VRC CS Hayes S., Gr.3.

EGG TART (13f, King's Best, In the Purple). 7 wins from 1300m to 2200m to 2017-18, A$1,269,240, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, BRC Queensland Oaks, Gr.1, SCTC PJ O'Shea S., Gr.2, VRC Auckland Racing Club Trophy, ATC TAB Rewards H., TAB H., 2d BRC Doomben Cup, Gr.1, ATC Theo Marks S., Gr.2, 3d ATC George Main S., Gr.1, Hill S., Gr.2, Craven P., Gr.3, Tab.com.au H., 4th ATC Liverpool City Cup, Gr.3.

LUCKY BUBBLES (11g, Hussonet, Caerleon). 8 wins at 1200m, A$12,775, HK$30,483,550, HKJC Chairman's Sprint Prize, Gr.1, Premier Bowl H., Gr.2, Sprint Cup, L, Vengeance of Rain H., Chek Lap Kok H., Convergence of Love H., HKU Jockey Club Student Villages H., 2d HKJC Longines Hong Kong Sprint, Gr.1, Chairman's Sprint Prize, Gr.1, Centenary Sprint Cup, Gr.2, BOCHK Wealth Management Jockey Club Sprint, Gr.2, Premier Bowl H., Gr.2, Heung Yee Kuk 90th Anniversary H., 18 Districts Cup, 3d HKJC Premier Cup, Gr.3, Flying Dancer H., 4th HKJC Longines Hong Kong Sprint, Gr.1, Hong Kong Classic Mile, L.

AMPHITRITE (15f, Redoute's Choice, Noble Bijou). 4 wins from 1200m to 1600m in 2018-19, A$469,905, MRC Thousand Guineas, Gr.1, VRC Edward Manifold S., Gr.2, Rose of May H.

BRING ME THE MAID (11f, Belong to Me, Khairpour). 3 wins-2 at 2-at 1000m, 1200m, A$785,200, ATC Magic Night S., Gr.2, Silver Shadow S., Gr.2, VRC Sports H., L, 2d ATC Royal Sovereign S., Gr.2, 3d ATC Golden Slipper S., Gr.1, MRC Cape Grim Beef Steaks Series Final, Gr.3, MVRC St Albans S., L, 4th MRC Thousand Guineas, Gr.1, BRC BTC Cup, Gr.1.

SEDANZER (13f, Danzero, Marauding). 8 wins from 1400m to 2200m to 2017-18, A$804,846, BRC Brisbane Cup, Gr.2, Scone Cup, L, ATC Right2drive H., Chandon H., Boxing Day at Randwick H., Mercedes-Benz Newcastle H., 2d Gosford RC Belle of the Turf H., Gr.3, GCTC Magic Millions Trophy, 3d BRC Premier's Cup, Gr.3, 4th NSW Tatt's RC Chelmsford S., Gr.2, SAJC Auraria S., Gr.3.

SESAR (15c, Street Cry, Citidancer). 2 wins-1 at 2-at 1200m to 2018-19, A$300,800, ATC Roman Consul S., Gr.2, GCTC Ken Russell Memorial Classic, Gr.3, 2d SCTC Brilliant Lighting 2YO H., 4th BRC JJ Atkins S., Gr.1.

BELIEVE YOURSELF (11f, Encosta de Lago, Straight Strike). 5 wins-2 at 2-to 1400m, A$328,550, S$288,910, ATC Sweet Embrace S., Gr.2, Singapore TC Kranji A S., Benchmark 83 H., Class 3 H., 2d Ballarat TC City of Ballarat Tonks P., 3d Singapore TC Patron's Bowl, L, Stewards' Cup, L, Kranji A S., 4th ATC Golden Slipper S., Gr.1, Singapore TC Three Rings Trophy, L, Singapore Guineas, L.

CATCH A FIRE (12f, Encosta de Lago, Laranto). 3 wins at 1200m, 1400m, A$248,560, MRC Angus Armanasco S., Gr.2, MVRC Dr Sheahan H., Shell Ocean Grove P., 3d VRC Emirates Melbourne Cup Tour Trophy, MRC Ladbrokes Mega Margin H., GCTC Marriott Surfers Paradise Magic Millions P., 4th SAJC HC Nitschke S., L.

HATTORI HANZO - LET US WIN (H.K.) (12g, Marauding, Storm Bird). 3 wins to 1500m, A$154,800, HK$1,350,925, ATC Phar Lap S., Gr.2, MVRC Ranvet H., 2d HKJC Cherry H., Wai Yip H., Nurturing Leaders H., 3d HKJC Pak Tam Chung H., Gladiolus H., Shenzhen H., Red Packet H.

GOLD STANDARD (14c, Greig, Gold Carat). 2 wins at 1250m, 1500m in 2017-18, A$230,250, ATC Stan Fox S., Gr.2, Tab.com.au P., 2d ATC Up & Coming H., Gr.3, Pluck at Vinery H., 4th ATC Golden Rose S., Gr.1.

SEABURGE (13c, Encosta de Lago, Laranto). 2 wins at 2, A$822,075, VRC Sires' Produce S., Gr.2, 2d VRC Emirates S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas, Gr.1, Bendigo JC Golden Mile, L, MRC Cove Hotel 2YO H., 3d VRC March S., L, 4th MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, HDF McNeil S., Gr.3.

SHE BRINGS JOY (13f, Hawk Wing, Zafonic). Winner at 2000m, ARC Royal S., Gr.2, 2d ARC DDB H.

ULMANN (11g, Danehill, Last Tycoon). 7 wins from 1200m to 1600m to 2017-18, A$597,700, MRC Moonga S., Gr.3, VRC Paris Lane H., L, Warrnambool RC Wangoom H., L, VRC Daniel Maher H., MRC LUCRF Super Supports Jockeys H., William Hill Chocolate Hangover H., 2d Sunshine Coast Guineas, Gr.3, VRC Sofitel H., L, BRC Wayne Wilson P., L, Sale TC Inglis 3YO Trophy, MRC Ladbrokes.com.au H., 3d MVRC Schweppes Crystal Mile, Gr.2, BRC Sprint H., Gr.3, Ipswich TC Eye Liner S., L, 4th VRC TCL TV S., Gr.3, BRC Sprint H., Gr.3, GCTC Gunsynd Classic, Gr.3, MRC Testa Rossa S., L.

THURLOW (12f, King's Chapel, Kashani). 2 wins at 2, A$205,550, MRC Chairman's S., Gr.3, Merson Cooper S., L, 2d VRC Emirates Airline P., Gr.3, SAJC Queen Adelaide S., L.

SUPIDO (11c, Brian's Time, Nureyev). 7 wins to 1200m, A$563,650, MRC Sir John Monash S., Gr.3, VRC Dalray H., AB/ATA Celebrates Women Trainers H., Phillip Schuler H., Michael Stewart H., MVRC PKF Tour of Victoria Sprint H., MRC The Cove Hotel P., 2d MRC Pancare Foundation P., 3d SAJC Goodwood H., Gr.1, ATC Challenge S., Gr.2, 4th VRC Lightning S., Gr.1, MVRC William Reid S., Gr.1.

ART SERIES (14f, Don't Say Halo, Top Operator). 5 wins-4 at 2-from 1200m to 1600m to 2017-18, A$436,800, WATC Champion Fillies S., Gr.3, Inglis Insurance Brokers 2YO P., Tabtouch 2YO P., Rotary Club of Perth 2YO P., Amelia Park Lodge 2YO P., 2d WATC Burgess Queen S., L, 3d Western Australian Guineas, Gr.2, WATC Belgravia S., L, Young Membership 2YO P., Mumm Champagne 2YO P., Bunbury 3YO Classic, WATC Vinnies H.

TURBO MISS (12f, Stravinsky, Miswaki). 5 wins-1 at 2-to 1400m, A$202,175, VRC Frances Tressady S., Gr.3, MRC Polytrack H., 2d MVRC Fisher & Paykel H., City Jeep Cherokee H., 3d MRC Victoria H., Gr.3, John Moule H., MVRC Cube Finance H., SAJC Ubet Adelaide Cup Raceday H.

ACATOUR - GREAT HONOUR (H.K.) (13g, Cherokee Run, Lyphard). 4 wins-1 at 2-from 1250m to 1600m, A$249,605, ATC Carbine Club S., Gr.3, Teachers Health Fund H., Schweppes 2YO P., 3d MRC Gothic S., L, ATC RB Electrical 2YO P.

SCRATCHY BOTTOM (10f, Danehill, Persian Bold). 3 wins from 1400m to 1900m, A$344,750, ATC Epona S., Gr.3, MRC Robert Hunter H., MVRC World Class Locally P., 2d South Australian Derby, Gr.1, 3d SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MVRC WH Stocks S., Gr.2, 4th ATC Chairman's H., Gr.2, Moonee Valley Fillies Classic, Gr.2, VRC Vanity S., Gr.3.

MASTER ASH (15c, Anabaa, Rory's Jester). 2 wins-1 at 2-at 1250m, 1300m to 2018-19, A$135,060, ATC Up & Coming H., Gr.3, TAB 2YO H., 2d ATC Australian Turf Club 2YO H.

MISS ADMIRATION (14f, Street Cry, Covetous). 2 wins at 2000m, 2400m to 2018-19, A$292,545, ATC Colin Stephen H., Gr.3, 3d ATC Australian Oaks, Gr.1, SAJC Schweppes Oaks, Gr.1, MRC Legacy 2018 Badge Appeal H.

KISS A ROSE (10f, Redoute's Choice, Canny Lad). 2 wins-1 at 2-at 1000m, 1100m, A$145,850, MRC Quezette S., Gr.3, Legatee Eric Baker 2YO P., 2d VRC Danehill S., Gr.2.

BROADBAND (14f, Redoute's Choice, Rory's Jester). Winner at 2, A$124,450, SAJC Breeders' S., Gr.3, 2d SAJC Sires' Produce S., Gr.3, 3d SAJC Dequetteville S., L.

CLIFTON RED (11f, Encosta de Lago, Century). Winner at 2, A$130,000, VRC Thoroughbred Breeders S., Gr.3, 4th ATC Royal Randwick S., Gr.3.

BRING ME SPEED (14g, Keep the Faith, Snippets). 7 wins-1 at 2-to 1500m to 2017-18, Macau Lisboa Challenge, L, Rising Star Cup, L, Lisboa Juvenile.

SUPPLY AND DEMAND (12g, Octagonal, Charmande). 7 wins from 1000m to 2400m, A$661,485, SCTC Caloundra Cup, L, Clarence River JC Grafton Cup, L, ATC Eremein H., Kensei H., Hospital Nurses H., Turf Club H., 2d VRC TCL TV S., Gr.3, ATC Parramatta Cup, L, Albury Gold Cup, L, ATC Robrick Lodge Filante H., Bowness Stud Mile, M Taylor Outreach Program H., TAB More Than Just Winning H., Tab.com.au P., Schweppes H., 3d ATC December H., Tab.com.au H., McGrath Estate Agents H., 4th Scone RC Inglis 3YO Guineas, L.

BRING SOMETHING (10g, Naturalism, Blazing Saddles). 4 wins at 2050m, 2400m, A$404,855, MRC Galilee Series Final H., L, Bendigo Cup, L, MRC Jordans Cereals Bowl H., 3d MRC Moniek Sambor Tile Import. H., 4th MVRC Bill Stutt S., Gr.2, Bendigo Cup, Gr.3.

COOLRING (10g, Mister C, Godswalk). 8 wins to 1500m to 2017-18, A$647,415, GCTC Prime Minister's Cup, L, Murrumbidgee TC Wagga Town P., ATC Get Well Kerrie Wilson H., Tab.com.au H., TAB Rewards H., TAB Place Multi H., Australian Turf Club H., TAB Iphone App H., 2d BRC George Moore S., Gr.3, Toowoomba TC Weetwood H., L, Canberra RC National Sprint H., L, ATC Inglis Bonus 3YO H., Ladbrokes.com.au H., Hyland Race Colours H., Illawarra TC AJ Lillye Memorial H., 3d ATC Star Kingdom S., Gr.3, TAB Rewards H.

His sire sons include Dissident, Longma, Criterion, etc.



Commenced stud duties in Australia in 2016
His oldest progeny will be yearlings in 2018-19


STALLIONS

Sale: stallions-standing
5/5/2015 - 5/31/2025
View Image Capitalist
2018 Fee $55,000 inc GST 
View Image Criterion (NZ)
2018 Fee $ PRIVATE 
View Image Deep Field
2018 Fee $22,000 inc GST 
View Image Dissident
2018 Fee $33,000 inc GST 
View Image Eurozone
2018 Fee $11,000 inc GST 
View Image Extreme Choice
2018 Fee $22,000 inc GST 
View Image Flying Artie
2018 Fee $33,000 inc GST 
View Image Foxwedge
2018 Fee $22,000 inc GST 
View Image Menari
2018 Fee $27,500 inc GST 
View Image Russian Revolution
2018 Fee $55,000 inc GST 
View Image Sizzling
2018 Fee $16,500 inc GST 
View Image Super One
2018 Fee $11,000 inc GST 
View Image Wandjina
2018 Fee $22,000 inc GST 
View Image Winning Rupert
2018 Fee $16,500 inc GST 
Created by PM Advertising | Powered by Horse Hosting - Login | Owner Login