RAISED AND SOLD BY NEWGATE

G1 Winners

Stakes Winners

Individual Winners

Wins

Graduates

CASTANYA – WINNER OF THE LISTED LONHRO PLATE

LADY OF CAMELOT – WINNER OF THE G3 WIDDEN STAKES & 2ND IN THE G1 BLUE DIAMOND

LADY OF CAMELOT – WINNER OF THE GROUP 3 WIDDEN STAKES

SEMANA – WINNER OF THE GROUP 3 TRISCAY S. & $1M LISTED GCTC MAGIC MILLIONS CUP

LOCH EAGLE – WINNER OF THE $2M GROUP 2 THE INGHAM

KING’S GAMBIT – WINNER OF THE GROUP 2 ROMAN CONSUL & LISTED DEBUTANT STAKES, 2ND IN THE GROUP 3 CANONBURY STAKES, 3RD IN THE GROUP 1 GOLDEN SLIPPER & THE G2 SILVER SLIPPER

THINK ABOUT IT – WINNER OF THE $20 MILLION EVEREST, THE G1 KINGSFORD SMITH CUP, THE G1 STRADBROKE H. & THE GROUP 2 PREMIERE STAKES

KING KAPA – WINNER OF THE LISTED HINKLER HANDICAP

ACROMANTULA – WINNER OF THE LISTED CARLYON STAKES

I AM UNSTOPPABLE – WINNER OF THE LISTED REDOUTE’S CHOICE STAKES & 2ND IN THE GROUP 1 COOLMORE STUD STAKES & GROUP 2 DANEHILL STAKES

THALASSOPHILE – WINNER OF THE GROUP 3 ASPIRATION QUALITY & 2ND IN THE GROUP 3 BELLE OF THE TURF & GROUP 3 EPONA STAKES

DON CORLEONE – 2ND IN THE GROUP 1 BLUE DIAMOND & GROUP 1 SIRES’ PRODUCE

RED RESISTANCE – WINNER OF THE GROUP 3 CANONBURY STAKES & 2ND IN THE GROUP 2 TODMAN

RUSSIAN CONQUEST – 2ND IN THE $2M MM 2YO CLASSIC & THE LISTED GOSFORD GUINEAS

SOVEREIGN FUND – WINNER OF THE (R)LISTED MAGIC MILLIONS WYONG 2YO CLASSIC

STAY INSIDE – CHAMPION 2YO & WINNER OF THE G1 GOLDEN SLIPPER

PLATINUM JUBILEE – WINNER OF THE G3 GIMCRACK STAKES & 2ND IN THE $2M MAGIC MILLIONS 2YO CLASSIC & G2 SILVER SLIPPER

ELLIPTICAL – WINNER OF THE G3 VRC CS HAYES STAKES & 2ND IN THE G1 CAULFIELD GUINEAS & THE G1 SPRING CHMAPION STAKES

QUEEN OF THE BALL – WINNER OF THE G3 FURPHY SPRINT, G3 BLACK OPAL STAKES, THE G3 WIDDEN STAKES & THE G3 SCARBOROUGH STAKES

MEXICO – 2ND IN THE GROUP 2 ROMAN CONSUL & LISTED INGLIS BANNER

TYRESA – WINNER OF THE LISTED TATTERSALL’S LIFE MEMBERS STAKES

CORDYCEPS SIX – WINNER OF THE G3 SHA TIN VASE

LORD COSMOS – WINNER OF THE LISTED WAIKATO EQUINE VET CENTRE STAKES

BIGBOYROY – WINNER OF THE G3 LORD MAYOR’S CUP

RUSTIC STEEL – WINNER OF THE LISTED SCONE CUP & $2M BIG DANCE

CANNONBALL – WINNER OF THE GROUP 3 MAURICE MCCARTEN STAKES & LISTED REDOUTE’S CHOICE STAKES & 3RD IN THE GROUP 1 GALAXY

FLYING CRAZY – Multiple Listed Winner

RISE OF THE MASSES – WINNER OF THE G3 PAGO PAGO STAKES

MARINE ONE – WINNER OF THE G2 RUBITON STAKES

EXCEEDANCE – WINNER OF THE G1 COOLMORE STUD STAKES

PROFITEER – WINNER OF THE INGLIS MILLENNIUM & 2ND IN THE G2 TODMAN STAKES

SHADOW HERO – WINNER OF THE G1 SPRING CHAMPION STAKES & G1 RANDWICK GUINEAS

SWORD OF STATE – NZ CHAMPION 2YO & WINNER OF THE G1 SISTEMA STAKES

SUMMER MONSOON – WINNER OF THE G3 STEWARDS STAKES

FOXPLAY – WINNER OF G1 LEGACY & MULTUIPLE G2 WINNER

OXLEY ROAD – WINNER OF THE G2 CAULFIED SPRINT & G3 ZEDITAVE STAKES

BETTER THAN READY – MULTIPLE LISTED WINNER & 3RD IN THE G1 BTC CUP

GENERATION – WINNER OF THE G3 RED ANCHOR STAKES & G3 MANFRED STAKES

ZOU DANCER – WINNER OF THE G3 VANITY

EXOBOOM – WINNER OF THE G3 HAWKESBURY GUINEAS

XTREMETIME – WINNER OF THE LISTED WOODLANDS STAKES

MAMARAGAN – WINNER OF THE G2 SKYLINE STAKES & MULTIPLE G1 PLACED

AWESOME ROCK – WINNER OF THE G1 EMIRATES STAKES

SO SI BON – MULTIPLE G1 & G2 PLACED

BALLISTIC LOVER – DUAL LISTED WINNER & 2ND IN THE G3 FURPHY SPRINT

SAVANNA AMOUR – WINNER OF G2 ANGUS ARMANASCO STAKES & G3 COCKRAM STAKES

MAC ‘N’ CHEESE WINNER OF THE LISTED OAKLANDS PLATE & LISTED CLARE LINDOP STAKES

VOLPE VELOCE – WINNER OF THE G1 RAILWAY

PETITION – MULTIPLE G2 PLACED & LISTED PLACED

OCEAN JEWEL – WINNER OF THE LISTED PLACID ARK STAKES

PANCHO – WINNER OF THE LISTED TCL TV STAKES

NORTHWEST PASSAGE – 4 TIME LISTED WINNER & 2ND IN THE G3 GEELONG CUP

BLEU ROCHE – WINNER OF THE G3 ROSES STAKES

PROMPT RESPONSE – WINNER OF THE G1 TATTS TIARA & MULTIPLE G2 WINNER

ZAMZAM – 3RD IN G1 BLUE DIAMOND & WINNER OF THE LISTED ST ALBANS STAKES

PROMPT RETURN – WINNER OF THE G3 MARIBYRNONG PLATE

SANGRIA – WINNER OF THE LISTED VRC INCOGNITUS STAKES

MEUSE – WINNER OF THE LISTED LAELIA STAKES & 3RD IN THE G3 VANITY

EVER LOYAL – WINNER OF THE LISTED ZANCITO STAKES & 3RD IN THE G1 NZ 2000 GUINEAS

NOMOTHAJ – WINNER OF THE LISTED MARIBYRNONG TRIAL STAKES & LISTED VRC FOOTBALL STAKES

KENTUCKY BREEZE – WINNER OF THE LISTED EMIRATES AIRLINE HANDICAP

HALL OF FAME – WINNER OF THE G1 LEVIN CLASSIC

SORT AFTER – 2ND IN G2 MATRIARCH STAKES

WHISKEY NEAT – WINNER OF THE G3 ECLIPSE STAKES

LUBITON – WINNER OF THE G3 MVRC TESIO STAKES & MONA LISA STAKES

WILLOW MAGIC – WINNER OF THE G1 SOUTH AFRICAN NURSERY & MULTIPLE G1 PLACED

XILONG – WINNER OF THE LISTED TWILIGHT GLOW STAKES & 3RD IN THE G1 SURROUND STAKES

TANGLED – WINNER OF THE G2 BRC CHAMPAGNE STAKES & 2ND IN THE G1 SPRING CHAMPION STAKES

SIEGE OF QUEBEC – WINNER OF THE G3 BILL RITCHIE HANDICAP

STALLIONS

Artorius
2023 Service Fee - $27,500 incl GST
Brutal
2023 Service Fee - $22,000 inc GST
Capitalist
2023 Service Fee - $77,000 inc GST
Cosmic Force
2023 Service Fee - $11,000 inc GST
Extreme Choice
2023 Service Fee - $275,000 inc GST
In The Congo
2023 Service Fee - $33,000 incl GST
North Pacific
2023 Service Fee - $22,000 inc GST
Profiteer
2023 Service Fee - $16,500 inc GST
Russian Revolution
2023 Service Fee - $88,000 inc GST
State of Rest
2023 Service Fee - $44,000 inc GST
Stay Inside
2023 Service Fee - $77,000 inc GST
Tassort
2023 Service Fee - $11,000 inc GST
Tiger of Malay
2023 Service Fee - $16,500 inc GST
Wild Ruler
2023 Service Fee - $38,500 inc GST
Created by PM Advertising | Powered by Horse Hosting | Login